Jak se stát náhradním rodičem

Právě jste udělali velké rozhodnutí a jste přesvědčeni, že splňujete všechny předpoklady náhradního rodiče.

Co vás čeká dál?

Nabízíme vám možnost obrátit se na koordinátora poradenství pro zájemce přímo ve vašem regionu. Neváhejte nás kontaktovat, rádi vás celým procesem provedeme.

Najděte si úřad obce s rozšířenou působností


Nejdříve je potřeba zkontaktovat oddělení náhradní rodinné péče v obci s rozšířenou působností podle vašeho trvalého bydliště. Využít můžete Elektronický portál územních samospráv (do vyhledávání jednoduše zadáte obec, v níž bydlíte, a systém vám najde obec s rozšířenou působností - ORP).

Čeká vás první schůzka a doložení způsobilosti


Na úřadě vám doporučujeme domluvit si schůzku telefonicky předem, aby na vás sociální pracovníci měli dostatek času. Po první informativní schůzce na úřadě budete vyzváni k vyplnění žádosti. Doložíte svoji bezúhonnost, finanční stabilitu a zdravotní stav, někde po vás budou chtít také reference lidí z vašeho okolí (například zaměstnavatele nebo sousedů) či stanovisko obecního úřadu.

Sociální pracovník vás navštíví u vás doma


Následně se s vámi sociální pracovník domluví na termínu návštěvy u vás doma. Cílem je zjistit, zda máte vyhovující podmínky pro přijetí dítěte. Některé krajské úřady jen zhodnotí úroveň vašeho bydlení, jinde vás mohou požádat, abyste jim například ukázali, kde bude dítě spát. Návštěva může být pro sociální pracovníky také první příležitostí, jak se seznámit s dalšími členy vaší rodiny.

Po návštěvě následují přípravy

V této fázi se také doporučujeme vašeho sociálního pracovníka zeptat na postoj krajského úřadu k možnosti výběru subjektu pro absolvování příprav. Některé kraje vám dají na výběr, jinde mají pro přípravy jen jeden vybraný subjekt.

Po návštěvě a zkompletování všech potřebných formálních dokladů sociální pracovník zašle vaši složku na krajský úřad a čekají vás samotné přípravy.

Chcete zjistit, zda Dobrá rodina poskytuje přípravy ve vašem kraji? Kontaktujte naši kolegyni Martinu Loutnou, vše vám ráda vysvětlí.

Bc. Martina Loutná
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

tel.: +420 773 083 117

Nabízíme vám absolvování příprav přímo v Dobré rodině

 

Kontakt

  • Dobrá rodina, o. p. s.
  • Klimentská 1246/1, Praha 1
  • IČ: 24286664
  • DIČ: CZ699004766
  • E-mail: mamdotaz@dobrarodina.cz
  • Telefon: +420 724 113 112 (po-pá 9-16 hod.)
  • Asociace Dítě a Rodina banner2 180x50

Dobrá rodina v médiích

Log in

create an account