Co je pěstounská péče a adopce?

  • Hlavní motivací náhradního rodiče musí být poskytnutí pomoci, péče a zázemí dítěti.
  • Náhradním rodičem by se měl stát člověk, který dítě přijímá takové, jaké je.
  • Člověk, který dítě respektuje se vším, co k němu patří, dává prostor jeho zájmům, pečuje o jeho kulturní a etnickou identitu.
  • Náhradní rodič vidí dítě v jeho jedinečnosti přijímá ho se všemi jeho potížemi a negativními zkušenostmi, které si přináší z původní rodiny.

Pěstouni a adoptivní rodiče (osvojitelé): odlišné právní vztahy

Každý náhradní rodič přijímá dítě do své péče a výchovy, pěstoun ale na rozdíl od osvojitele není zákonným zástupcem dítěte, nemá rodičovská práva a není pro něj stanovena vyživovací povinnost. Po ukončení pěstounské péče (dosažení 18 let věku dítěte či ukončení jeho soustavné přípravy na budoucí povolání) není mezi dítětem a bývalým pěstounem žádný další právní vztah či závazek (pěstoun nemá k dítěti vyživovací povinnost, dítěti ani pěstounovi nevzniká nárok na dědictví), přestože spolu obvykle nadále udržují osobní vztahy. I když je dítě do péče pěstouna svěřeno dle zákona jen „dočasně“, stává se vždy plnohodnotnou součástí pěstounské rodiny. Sdílí s ní své radosti i strasti, díky pobytu v rodině rozvíjí své schopnosti a jako její člen plánuje i svou budoucnost. Náhradní rodiče naplňují právo dítěte vyrůstat v láskyplné rodinné náruči. A za to jim patří velký dík.

Jaký typ péče je pro vás nejvhodnější?

Zájemci a žadatelé o náhradní rodinnou péči mají odlišnou motivaci, musí vyhovět odlišným kritériím a je jim poskytována odlišná podpora.

OblastOsvojeníPěstounská péče (dlouhodobá)Pěstounská péče na přechodnou dobu
Vnitřní motivaceTouha po dítěti, které dovedu do dospělosti. Chuť pomoci dítěti, které nemá svoji rodinu.Chuť pomoci dítěti, které nemá svoji rodinu a které případně dovedu do dospělosti. Naplnit svůj život smysluplnou pomocí.Chuť pomoci dítěti, které nemá svoji rodinu a kterému poskytnu své domácí prostředí na omezenou dobu, než se jeho situace vyřeší. Naplnit svůj život smysluplnou pomocí.
Rodinná situaceZde mívají přednost páry. Ochotu přijmout „cizí“ dítě do osvojení by měli sdílet oba partneři.Výhodu mají páry, ve kterých jsou oba připraveni pomoci dítěti. Péče o děti je náročná, spolupráce partnerů je velmi žádoucí. Pěstounem se ale může stát i samoživitel/-ka, má-li dostatečnou podporu okolí.Výhodu mají páry, kde jsou oba připraveni na krátkodobou pomoc různým dětem. Péče o děti je náročná, spolupráce partnerů je proto velmi žádoucí. Pěstounem se ale může stát i samoživitel/-ka, má-li dostatečnou podporu okolí.
Věk žadatelůVěkový rozdíl mezi osvojitelem a přijímaným dítětem by měl odpovídat běžnému věkovému rozdílu rodičů a dětí.Věkový rozdíl mezi pěstounem a přijímaným dítětem by měl odpovídat běžnému věkovému rozdílu rodičů a dětí. V praxi se pěstouny stávají ale i osoby, které jsou vzhledem k dítěti ve věku prarodičů.Doporučovaný věk je mezi 28 a 65 lety, s tím, že nejmladší dítě v rodině žadatelů by mělo být starší 8 let. Každý žadatel bude ale posuzován individuálně vzhledem ke svému zdravotnímu stavu, věku dětí v rodině a dalším okolnostem.
Právní situace dítěteOsvojení je zpravidla určeno pro děti, které jsou právně volné (biologičtí rodiče už na dítě nemají rodičovská práva), nebo pro děti, u kterých se očekává brzké vyřešení právní situace.Využít dlouhodobé pěstounské péče mohou děti, které nejsou právně volné. Zpravidla se jedná o děti, u nichž se v dohledné době neočekává vyřešení situace směrem k právnímu uvolnění. Využít ji někdy mohou i děti, pro které se nedaří najít osvojitele.Dítě se akutně ocitlo v situaci, ve které nemůže vyrůstat v původní rodině, ale zatím není jasné, zda se do původní rodiny vrátí, nebo se pro něj bude hledat jiná forma náhradní rodinné péče.
Potřeby dítěteBezpodmínečné přijetí s dlouhodobou perspektivou. Pomoc při zpracování příběhu dítěte a vztahu k původní rodině. U dětí s narušenou citovou vazbou je vhodné znát zásady terapeutického rodičovství.Bezpodmínečné přijetí s dlouhodobou perspektivou. Pomoc při zpracování příběhu dítěte a vztahu k původní rodině. Od pěstounů se očekává základní znalost principů terapeutického rodičovství.Bezpodmínečné přijetí s krátkodobou perspektivou. Pomoc s přípravou na přechod dítěte do definitivní rodiny. Pomoc při zpracování příběhu dítěte a vztahu k původní rodině. Od pěstounů se očekává základní znalost principů terapeutického rodičovství.
Finanční podporaV prvních měsících je péče na vlastní náklady osvojitelů, dále mají nárok pouze na běžné dávky jako u ostatních rodin.Nepříbuzenský pěstoun má nárok na odměnu pěstouna. Dále mají pěstouni nárok na příspěvek při převzetí dítěte, příspěvek na úhradu potřeb dítěte a některých případech příspěvek na pořízení motorového vozidla. Přechodným pěstounům je vyplácena stálá měsíční odměna. Mají také nárok na další příspěvky.
Odborná přípravaŽadatelé absolvují na pokyn krajského úřadu přípravu v rozsahu 48 hodin u organizace, která k tomu má od krajského úřadu pověření.Žadatelé absolvují na pokyn krajského úřadu přípravu v rozsahu 48 hodin u organizace, která k tomu má od krajského úřadu pověření.Žadatelé absolvují na pokyn krajského úřadu přípravu v rozsahu 72 hodin u organizace, která k tomu má od krajského úřadu pověření.
Povinnost přijmout nabídnuté dítěŽadatelé dítě vždy přijímají se svým souhlasem.Žadatelé dítě vždy přijímají se svým souhlasem.Odmítnout dítě je možné pouze ze závažných důvodů.
Povinnost dalšího vzděláváníNení stanovena.Pěstouni jsou povinni se dále vzdělávat 24 hodin ročně.Pěstouni jsou povinni se dále vzdělávat 24 hodin ročně.
Podpora po přijetíNení stanovena.Pěstouni mají povinnost uzavřít dohodu o výkonu pěstounské péče, díky které získají podporu doprovázející organizace.Pěstouni mají povinnost uzavřít dohodu o výkonu pěstounské péče, díky které získají podporu doprovázející organizace.

Uvažuji o PPPD

Pročíst si můžete informace Přechodná pěstounská péče zblízka.