Naše materiály

Zajímají vás naše materiály? Obraťte se prosím na Martinu Loutnou. Kontaktujte nás také v případech, kdy máte zájem o jiný konkrétní materiál nebo nám chcete sdělit cokoliv dalšího. Těšíme se na vás!

Bc. Martina Loutná
metodička
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
+420 773 083 117

Manuály

Metodické centrum připravuje řadu manuálů a informačních materiálů s konkrétními osvědčenými postupy z praxe.

Jak vyřídit občanský průkaz nebo pas pro dítě v pěstounské péči


Děti v pěstounské péči by neměly být omezeny v možnosti cestovat. Materiál nabízí konkrétní možnost, jak vyřídit potřebné cestovní doklady. O více informací si pište na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Jaké doklady jsou třeba pro dítě v PPPD


Přehled dokladů, které potřebují pěstouni PPPD při péči o dítě (rodný list, kartička pojišťovny apod.). O více informací si pište na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Dítě s NAS (novorozeneckým abstinenčním syndromem)


Materiál s informacemi o tom, co je to abstinenční syndrom a jak pečovat o dítě, které jím trpí. O více informací si pište na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Manuál pro mezinárodní osvojení dítěte z PPPD


Přehledný materiál o postupu v případě mezinárodního osvojení. O více informací si pište na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Dítě s rizikem HCV (žloutenky typu C), dítě s rizikem HIV


Materiál s informacemi o skutečných rizicích infekčních onemocnění zpracovaný ve spolupráci se špičkovými pracovišti. O více informací si pište na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Možnosti nastavení IPOD pro dítě v PPPD


Usilujeme o to, aby děti nemusely čekat na definitivní rodinu déle, než je nezbytné. Proto se intenzivně věnujeme tomu, jak nejlépe nastavit IPOD, jaké jsou vůbec varianty řešení s ohledem na situaci původní rodiny, pro které dítě je která z variant nejvhodnější atd. Pokud Vás tato tématika více zajímá, doporučujeme zúčastnit se cyklu s akreditací MPSV Průvodce PPPD (s hypertextem na vzdělávání Dobré rodiny). Pokud není seminář aktuálně vypsán, požádejte si o něj na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Materiál pro porodnice (zajištění historie dítěte a další aspekty péče o dítě)


Doplnění informací o možnostech pomoci při péči o opuštěné děti v porodnicích. Určeno zdravotníkům a sociálním pracovníkům porodnic. O více informací si pište na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Vedení fotodokumentace a deníku dítěte v PPPD


Pro každé dítě je velmi důležité znát svoji historii a rozumět jí. Proto se zaměřujeme s pěstouny na kvalitní zpracování všeho, co s nimi dítě zažívá. Pěstoun pořizuje dítěti bohatou fotodokumentaci, se kterou nakládá v souladu s povinností dodržovat ochranu osobních údajů dítěte). Dále pěstouni vedou dítěti deník (i když většinou je to týdeník - zápisy pořizují jednou týdně), aby dítě vědělo, co všechno spolu zažili, co nového se dítě naučilo, jaké těžkosti už vyřešilo apod. Pokud Vás zajímá více, jak zpracovat Deník dítěte, doporučujeme zúčastnit se semináře Vedení fotodokumentace a deníku dítěte v PPPD (s hypertextem na vzdělávání Dobré rodiny). Pokud není seminář aktuálně vypsán, požádejte si o něj na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Jak zajistit podklady pro knihu života


Kniha života je jedním z nástrojů, jak s dítětem zpracovat jeho historii, aby jí rozumělo a nebálo se jí. Pro tuto knihu je potřeba ale mít dostatek podkladů. Tento materiál nabízí nápady na to, co všechno se dá pro budoucí knihu života připravit. K jakým zdravotním úkonům může dát pěstoun souhlas Ve spolupráci se Sdružením lékařů pro děti a dorost jsme si vyjasnili, k jakým zdravotním úkonům může dát pěstoun souhlas. O více informací si pište na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Pokuty pro děti v pěstounské péči při jízdě načerno


Pěstouni občas dostanou do péče dítě, které se v předchozí péči rodičů či ústavu dopustilo jízdy načerno. S Českými dráhami i Dopravním podnikem hl. m. Prahy jsme jednali o možnostech prominutí pokuty v těchto případech. O více informací si pište na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Manuál pro práci s IPOD v PPPD


Materiál nabízí konkrétní otázky, na které je třeba najít odpovědi, aby nedocházelo ke zbytečnému zprodlení při hledání řešení pro dítě v PPPD. O více informací si pište na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Manuál pro pochopení vzniku a zániku dávek pěstounské péče


Materiál objasňuje, na základě čeho rozhoduje úřad práce o přiznání či odebrání dávky pěstounské péče. O více informací si pište na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Zacházení s osobními údaji a materiály v pěstounské péči


S úřadem na ochranu osobních údajů jsme konzultovali, jak pracovat s citlivými údaji v pěstounské péči. O více informací si pište na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Dokumenty, formuláře

Vybrané situace, pro které máme připravené dokumenty a formuláře

  • Formulář pro pobyt dítěte mimo dohled pěstounů
  • Dohoda o předání dítěte z PPPD
  • K čemu je doprovázení pěstounských rodin a jak je využíván státní příspěvek na výkon pěstounské péče
  • Plán přechodu dítěte z PPPD

Jaké moderní přístupy využíváme pro práci s dítětem a rodinou?

Kontakt

 • Dobrá rodina, o. p. s.
 • Klimentská 1246/1, Praha 1
 • IČ: 24286664
 • DIČ: CZ699004766
 • E-mail: mamdotaz@dobrarodina.cz
 • Telefon: +420 724 113 112 (po-pá 9-16 hod.)
 • Asociace Dítě a Rodina banner2 180x50

Dobrá rodina v médiích

Log in

create an account