Dobrovolnice Markéta: Porozumět světu pěstounské péče mi pomohlo setkání se zájemci o náhradní rodičovství

Vysokoškolská studentka Markéta Gossová je naší dobrovolnicí od dubna 2015. Ve škole zahlédla náš letáček, ozvala se nám a my už jsme si jí nenechali utéct.:-) Ceníme si na ní, že to výborně umí s dětmi, je empatická a komunikativní. Zároveň vnímáme a oceňujeme její zájem o další vzdělávání v oblasti náhradní rodinné péče. "Markéta je moc příjemná a poradí si v každé situaci," chválí naší dobrovolnici přechodná pěstounka Daniela.

Jak probíhá moje pomoc?

Vzhledem k tomu, že „dobrovolničím“ ještě v několika dalších organizacích a nejsem z Prahy (takže na letní prázdniny a Vánoce bývám pryč), nechtěla jsem se zavazovat k pravidelnému docházení. Hlídám tedy většinou během vzdělávací seminářů pro pěstouny, což trvá vždy tři hodiny. Podle svých časových možností nabízím svou pomoc při hlídání většinou jednou nebo dvakrát do měsíce. Kromě toho občas pohlídám miminko jedné pěstounce, která studuje vysokou školu a potřebuje hlídat během doby, kdy má zkoušku či konzultaci. To bývá zhruba jednou měsíčně.

Jaká byla moje úplně první zkušenost v Dobré rodině?

Hlídání dětí během vzdělávacího semináře. Děti byly dvě, kluk a holka, oba měli zhruba kolem tří let. Na hlídání jsme byly dvě dobrovolnice, takže se to dalo v klidu zvládnout.

Jaká zajímavá situace mě jako dobrovolnici v Dobré rodině potkala?

Zajímavá byla účast na semináři pro zájemce o pěstounskou péči, kde jsem měla možnost se setkat s novými zájemci a vyslechnout si jejich zkušenosti a motivace. To mi pomohlo opět trošku lépe porozumět světu pěstounské péče. Dále jsem ráda například za setkání s úžasnou pěstounkou na přechodnou dobu, která si získala můj velký obdiv.

Jak mě Dobrá rodina jako dobrovolnici při těchto činnostech podporuje?

Dobrá rodina mě hned na začátku velmi vlídně přijala, po úvodním pohovoru ohledně mých zkušeností a motivace jsem absolvovala zaškolení, které mi pomohlo porozumět situaci dětí v pěstounské péči a tomu, s čím se mohu při práci s nimi setkat. Kromě toho mám možnost se v případě problémů obrátit na koordinátorku dobrovolníků. Ta také pravidelně zasílá e-mailem nabídky na dobrovolnou činnost, ať už dlouhodobou nebo jednorázovou, a zprostředkovává kontakt na daného pěstouna, s nímž se pak mohu domluvit na podrobnostech. Dobrá rodina také umožňuje dobrovolníkům supervizi, kde mohou řešit případné problémy či situace, s nimiž se při své činnosti setkali.


Děkujeme Markétě za její skvěle odváděnou práci a uvítáme všechny další ochotné dobrovolníky, kteří by se k nám chtěli přidat. Napište nebo zavolejte Šárce Lacinové (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., +420 727 840 591). Těšíme se na vás!

 

Kontakt

  • Dobrá rodina, o. p. s.
  • Klimentská 1246/1, Praha 1
  • IČ: 24286664
  • DIČ: CZ699004766
  • E-mail: mamdotaz@dobrarodina.cz
  • Telefon: +420 724 113 112 (po-pá 9-16 hod.)
  • Asociace Dítě a Rodina banner2 180x50

Dobrá rodina v médiích

Log in

create an account