FAKTA a mýty: Pěstounství není totéž co rodičovství

Jeden český právník se loni v diskusním televizním pořadu rozčiloval: „Proč mají pěstouni procházet přípravou? Výchova dětí je základní lidská kompetence, s ní se snad každý rodí.“ Pan X shrnul otázky mnoha lidí, kteří si stále myslí, že pěstounství je vlastně totéž co rodičovství. Proč je pěstounům poskytována speciální příprava? Proč za svoji práci dostávají peníze? A k čemu potřebují speciální zákonné úpravy?

FaM rodicovstviPan X má pravdu, že výchova dítěte je základní lidskou kompetencí. Svoje dítě vychováváte od jeho prvního nadechnutí, nepřerušovaně až do dospělosti. Všímáte si, co má rádo a co nerado, co ho baví, co mu jde, jaké má vlastnosti. Víte velmi přesně, co ve svém životě prožilo a znáte velmi přesně, jakou genetickou výbavu od vás a vaší širší rodiny dostalo do vínku.

Vaše dítě, které prožilo život bez vás

Jako pěstoun ale dostane do péče dítě, které svůj dosavadní život prožilo bez vás. A vy nevíte úplně přesně a detailně jak, kde a s kým bylo před příchodem do pěstounské rodiny. Dítě možná prožilo ve svém životě věci, které si ani neumíte představit. Všechno znáte jen z pár stran textu, které vaše nové dítě doprovází. Teprve se učíte poznávat, jaké dítě je, co má rádo, co ho těší a co mu dělá zase starosti. Bílé místo máte také v oblasti případných poruch chování, psychických problémů, zdravotního postižení, zpožděného vývoje, genetické zátěže nebo závislosti rodičů. To vše jsou věci, které musíte řešit najednou, ze dne na den.

Dítě má za sebou navíc těžké zážitky, kvůli nimž nemůže vyrůstat ve vlastní rodině. Jeho rodiče se o něj nechtějí nebo nemohou starat. Zvládnout takovou zátěž může dítě jen díky speciální péči. Vedle mnohahodinových příprav a psychologického posouzení se specifikům náhradní výchovy učí pěstouni na pravidelných vzdělávacích seminářích, které musí ze zákona pravidelně absolvovat po celou dobu trvání pěstounské péče. K ruce jsou jim doprovázející organizace, OSPOD a řada dalších odborníků. Ti všichni je odborně podporují, aby ve svém těžkém úkolu neselhávali.

Pěstounství není standardní rodičovství. Pěstouni proto potřebují naši podporu a pochopení.

PODPORUJTE S NÁMI RODINNOU PÉČI. DĚKUJEME.


Sledujte s námi další Fakta a mýty!

Mýtus č. 1: Dětem v ústavech vlastně nic nechybí

Mýtus č. 3: Pěstouni nejsou odborníci, o děti se postarat nezvládnou

Mýtus č. 4: Dítě se bude stěhovat z rodiny do rodiny

Mýtus č. 5: Lepší je žádná vazba, než když ji dítě musí překlopit

Mýtus č. 6: Zaměstnanci ústavů ztratí vinou pěstounů práci

Mýtus č. 7: Přechodné pěstounství nesmí být zaměstnáním

Za spolupráci při vyvracování mýtů děkujeme Asociaci Dítě a Rodina.

Kontakt

  • Dobrá rodina, o. p. s.
  • Klimentská 1246/1, Praha 1
  • IČ: 24286664
  • DIČ: CZ699004766
  • E-mail: mamdotaz@dobrarodina.cz
  • Telefon: +420 724 113 112 (po-pá 9-16 hod.)
  • Asociace Dítě a Rodina banner2 180x50

Dobrá rodina v médiích

Log in

create an account