Příběh: Nebýt pěstounky, zaškatulkovali by Ondru jako opožděného

K přechodné pěstounce Vlastě přišel čtyřletý Ondra z ubytovny. Žil na ní s tatínkem, ten měl ale problémy s alkoholem a o Ondru se příliš nestaral. Soud proto na podnět OSPOD rozhodl o umístění Ondry do přechodné pěstounské péče.

Zakryte ociOd předání posledního dítěte uběhly tři týdny a Vlasta se na nového chlapečka moc těšila. Od sociální pracovnice ale už předem věděla, že bude péče o Ondru velmi náročná. Kvůli zanedbání byl čtyřletý chlapeček mentálně zhruba na dvou letech. V podstatě nemluvil, neuměl si hrát s ostatními dětmi, chvíli neudržel pozornost, několikrát za noc se budil a potřeboval utišit.

Vlasta nemohla Ondru ani na chvíli nechat samotného. Vyžadoval její stoprocentní pozornost, zároveň byl ale ochotný kdykoliv odejít klidně s cizím člověkem. Když se chtěl svézt na klouzačce, shodil z ní děti, které čekaly na sklouznutí před ním. Na nákupu najížděl schválně s dětským nákupním košíkem do všech okolo a několikrát uhodil i Vlastu.

Ondru zachránil citlivý přístup Vlasty a odborníků

Pěstounka spolu se svou doprovázející organizací začaly hned řešit, jak Ondrovi pomoci. Vlasta začala Ondrovo chování pravidelně konzultovat se specializovanou psycholožkou. U své doprovázející organizace už dříve absolvovala výcvik filiální terapie a ten se jí teď moc hodil. Psycholožka jí vyřídila zápůjčku speciálních hraček, s nimiž si Ondra s pěstounkou pravidelně hrál a učil se skrze hru pracovat se svými pocity.

Principy filiální terapie využívala Vlasta i v běžném chodu dne. Místo kárání a hodnocení se snažila Ondru pochopit a dát mu poprvé v životě pocítit, že je tu někdo, kdo ho bezpodmínečně přijímá a záleží mu na něm. Někdo, kdo ho respektuje a miluje, i když třeba někdy neovládne své emoce a stane se, že bouchne kamaráda na hřišti.

V náročné péči pomohly pěstounce dobrovolnice a vztah s doprovázející pracovnicí

Po dohodě s doprovázející pracovnicí také do rodiny začala dvakrát týdně na dvě hodiny docházet vyškolená dobrovolnice. Vlasta, kterou 24hodinová péče o Ondru velmi vyčerpávala, si mohla v klidu zajít na poštu nebo si jen tak na chvíli sednout s knížkou a načerpat novou energii.

Přestože byl Ondra třetím dítětem, které měla v péči, až u něj kvůli extrémně složitému příběhu pocítila úplně hmatatelně smysl doprovázení. Prohloubil se i její vztah s doprovázející pracovnicí, které mohla kdykoliv zavolat. Často jí jen krátké sdílení starostí nebo třeba nesouvisejících maličkostí moc pomohlo a povzbudilo ji.

Chlapeček udělal neuvěřitelný pokrok

Díky intenzivní péči pěstounky a spolupráci s doprovázející organizací a OSPOD udělal Ondra v náhradní rodině neuvěřitelný pokrok. Nebýt Vlasty a ostatních by byl přitom už dávno zaškatulkovaný jako opožděný. Přitom ale jen na začátku svého života nedostal šanci se rozvíjet.

Ondrovi přejeme, aby měl ve svém životě už vždycky milující lidi, kteří věří v jeho schopnosti. Vlasta byla první, která mu to umožnila.

V současné době Ondru jednou za měsíc navštěvuje tatínek, který nastoupil na léčení. OSPOD situaci pravidelně vyhodnocuje a spolu s doprovázející organizací je velmi aktivní při hledání definitivního řešení.


Přečtěte si další příběhy pěstounů!

S ohledem na anonymitu dětí byly některé skutečnosti příběhu změněny.

Kontakt

  • Dobrá rodina, o. p. s.
  • Klimentská 1246/1, Praha 1
  • IČ: 24286664
  • DIČ: CZ699004766
  • E-mail: mamdotaz@dobrarodina.cz
  • Telefon: +420 724 113 112
  • Asociace Dítě a Rodina banner2 180x50

Dobrá rodina v médiích

Log in

create an account