Adventní příběhy pěstounských rodin, které potřebují pomoci

AKTUALIZACE

Adventní přání se podařilo splnit, všem moc děkujeme!

Pokud byste chtěli pomoci i během roku, budeme moc rádi, když se ozvete. Několik rodin by například uvítalo notebooky (pro děti nebo pěstouny kvůli kontrole elektronických žákovských knížek) či dětská kola.


Přinášíme vám příběhy a přání pěti pěstounských rodin. Pokud byste jim chtěli materiálně či finančně pomoci, můžeme vám zaručit, že vaše podpora bude mít obrovský smysl. S rodinami jsme v intenzivním kontaktu a víme, že pomoc potřebují. Jen díky obětavé práci pěstounů nemusí děti vyrůstat v ústavu, ale v milujícím prostředí rodiny.

Věřte, že jsme příběhy vybírali zodpovědně. Vybrané dary by rodinám velmi ulehčily, jakkoliv nejsou životně nutné. Nikoho ale k pomoci nenutíme. Víme, že řada českých rodin je v situaci, kdy nemohou samy materiálně ani finančně přispět. Chápeme to a těmto rodinám přejeme, aby i přes finanční starosti prožily krásné Vánoce! Pěstounským rodinám pomáháte i tím, že se o jejich příběhy zajímáte. Děkujeme.

Pomozte materiálně

Vybavení bytu pro pěstounku dvou předškoláků, která se musí stěhovat


Dva předškoláci přišli k pěstounce z dětského domova. O jejich příběhu se pěstounka dozvídá postupně, mamince ale byly děti odebrané na nádraží, kde s nimi přespávala.

U pěstounky děti bydlí rok a udělaly za tu dobu neuvěřitelné pokroky. Postupně mizí noční děsy a děti také ve vývoji dohánějí běžné věci, které s nimi nikdo nerozvíjel. To vše díky obětavé práci pěstounky.

Před pár týdny se rodina dostala do tíživé situace – dostala výpověď z bytu. Díky šťastné náhodě se pěstounce podařilo najít nový podnájem za cenu, jakou si může dovolit. Do nového bytu, kam se má nastěhovat s dětmi v únoru, jí ale chybí vybavení. Veškerý nábytek v nynějším bytě totiž patří majiteli.

Přání: Kuchyňská linka, pračka, palanda a šatní skříň

Linka by měla mít na šířku max. 175 cm. Musí být jen podél jedné stěny, ne do L. Nejlépe dolní i horní skříňky vzhledem k menšímu prostoru kuchyně. (Sporák pěstounka má.) Palanda by měla být pro děti (klasický rozměr 200 cm), nejlépe dřevěná, s rošty. Matrace rodina má. Pračka určitě nemusí být nová, je ale potřeba, aby byla funkční a hned se neporouchala. Rodina sama nemá moc finančních možností k případným opravám. Šatní skříň může být jakákoliv, klidně i větší, aby se do ní vešly věci pěstounky i dětí. Rodina žije v Praze, na způsobu dopravy bychom se domluvili.

Myčka pro pěstounku mentálně postiženého dítěte, které ochrnují ruce, a kolo pro dítě

Další potřebnou rodinou je náhradní rodina, která pečuje o sedmnáctiletého, mentálně postiženého kluka v pěstounské péči. U pěstounky vyrůstá odmalinka, pěstounka si ho vzala poté, co jeho sousedka zemřela a o chlapce se neměl kdo postarat. O otci se neví.

Ačkoliv je péče o tak velké "dítě" velmi náročná, pěstounka ji zvládá skvěle – vidíme to z atmosféry v rodině a při našich pravidelných návštěvách v domácnosti.

Pěstounka ale celý život pracovala ve skladu a má kvůli tomu karpální klouby na obou rukou ve velmi špatném stavu. Ruce ji velmi bolí a podle lékařů na ně postupně ochrne. Do domácnosti by se jí proto velmi hodila myčka, aby si mohla alespoň trochu ulevit.

Přání: Myčka a kolo

Větší či menší, libovolné uspořádání. Myčka určitě může být i použitá, ale je potřeba, aby neměla poruchu či se hned neporouchala. Rodina nemá moc finančních možností k případným opravám.

Kluk by si velmi přál jízdní kolo. Může být opotřebené, ale mělo by být terénní, aby na něm mohl jezdit do lesa. Rodina žije v Ústeckém kraji, na způsobu dopravy bychom se domluvili.

Notebook kvůli elektronickým žákovským knížkám pro velmi mladou pěstounku

Pěstounce je teprve 22 let. Vychovává své vlastní malé dítě a k tomu má v pěstounské péči další tři děti. Jednoho předškoláka své závislé sestry, které soud dítě odebral, a dva školáky, kteří jsou pěstounčinými sourozenci. Maminka pěstounky a dětí je už po smrti, zemřela na následky závislosti.

Přestože je pěstounka velmi mladá, dělá, co může, a děti jsou v rodině spokojené. S pěstounkou i dětmi jsme v intenzivním kontaktu a pokroky dětí můžeme dosvědčit.

Rodina by velmi potřebovala notebook. Oba školáci mají elektronické žákovské knížky a pěstounka s nimi bez notebooku nemůže pracovat. Nyní to řeší tak, že chodí každý den k sousedovi...

Přání: Notebook

Může být i použitý, ale opravdu funkční (klíčový je přístup na internet – připojení na wifi nebo přes kabel), aby pěstounka hned nemusela řešit jeho poruchy.

Sušička pro pěstounku po rakovině

Pomoc by potřebovala také rodina pěstounky, která pracovala v dětském domově jako vychovatelka. Vzala si odtamtud do pěstounské péče sourozeneckou dvojici. Děti se v rámci ústavní péče několikrát stěhovaly a nutně potřebovaly stabilní rodinné prostředí.

Nyní děti akorát půjdou do puberty – umíte si asi představit, že péče o ně vyžaduje pěstounčinu intenzivní pozornost a energii. Pěstounce navíc byla diagnostikována rakovina. Je to několik měsíců od ozařování, takže zatím není jasné, zda se nemoc nevrátí. Pěstounka musí hodně odpočívat, což při péči o dvě dospívající děti, které si prošly vekou ztrátou, moc nejde.

Pěstounce by moc pomohla sušička. Rodina bydlí na vesnici a děti tráví hodně času venku, pěstounka pere každý den.

Přání: Sušička

Určitě nemusí být nová, je ale potřeba, aby byla funkční a hned se neporouchala. Rodina nemá moc finančních možností k případným opravám. Žije v Ústeckém kraji, na způsobu dopravy bychom se domluvili.

Kola a kreslící potřeby pro děti vyrůstající s babičkou-pěstounkou


Prarodiče-pěstouni vychovají své dva vnuky ve školním věku a ještě dospělou vnučku, která ale s prarodiči stále žije ve společné domácnosti, protože má těžkou vadu srdce. Děti si prarodiče našli sami po dětských domovech – jejich dcera upadla do závislosti a přestala být s rodiči v kontaktu. Rodiče ani teď nevědí, kde dcera žije.

Jakmile prarodiče zjistili, že mají v dětském domově vnučku, vzali si ji. Postupně si z různých domovů přivezli ještě další dva vnuky. Jeden z nich má talent na kreslení, vyhrál dokonce školní soutěž. Rodina náročnou péči zvládala skvěle, teď ji ale trápí finanční problémy. Manželovi pěstounky bylo navíc diagnostikováno závažné onemocnění.

Rodina by pro děti uvítala jízdní kola (pro děti okolo 10 let) a pro chlapce pak kreslící potřeby.

Přání: Dvě dětská kola a kreslící potřeby

Kola určitě nemusí být nová, děti by jen potřebovaly terénní, aby s nimi mohly jezdit do přírody. Rodina žije v Ústeckém kraji, na způsobu dopravy bychom se domluvili.

Pomozte finančně

Všechny rodiny uvítají vedle materiální pomoci také finanční podporu. Libovolnou částku můžete zaslat na účet 2200481776/2010, do poznámky prosím uveďte ADVENT. Vaši finanční pomoc rozdělíme těm, na jejichž materiální přání vypsaná níže se nedostane. Zanecháte-li nám na sebe kontakt, osobně Vám poděkujeme. Na každý dar fyzické i právnické osobě rádi vystavíme potvrzení pro odečet z daní. Pokud chcete pomoci rovnou některé konkrétní rodině, kontaktujte nás prosím, není to problém.

Kontakt pro vás

Pokud chcete pomoci, kontaktujte prosím Julii Kochovou.
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
+420 606 112 669

Děkujeme!

Kontakt

  • Dobrá rodina o.p.s.
  • Klimentská 1246/1, Praha 1
  • IČ: 24286664
  •  
  • E-mail: mamdotaz@dobrarodina.cz
  • Telefon: +420 724 113 112
  • Asociace dítě a rodina banner2 180x50

Dobrá rodina v médiích

Log in

create an account