Zdeněk Soudný, ředitel organizace Dobrá rodina upozornil, že za poslední tři roky bylo do ústavní péče přijato osm tisíc nejmenších dětí.
„Osm tisíc dětí, které neznamenají jen statistickou položku, ale představují osm tisíc příběhů konkrétních malých dětí, které se najednou ocitly bez mámy a táty. Stát, který měl tyto děti chránit, bohužel v osmi tisících případů selhal,“ uvedl Soudný.
Kojenecké ústavy přežijí přes tlak Unie i neziskovek
Jan Martinek
Malé děti z nefunkčních rodin se budou dál umisťovat do kojeneckých ústavů. Vláda tento týden neschválila záměr právní úpravy sjednocení péče o ohrožené děti pod jeden resort, která počítala i s tím, že by se ztížilo umisťování malých dětí do ústavní péče. Záměr předkládalo ministerstvo práce a sociálních věcí.
ČR je přitom pod vytrvalým tlakem evropských orgánů i neziskovek jako jedna z posledních zemí EU, která posílá do ústavů děti pod tři roky. Nynější vláda už nic změnit nestihne.
„Péče o ohrožené děti byla rozdělena mezi tři ministerstva v padesátých letech. O sjednocení se mluví nejméně patnáct let, mrzí mě, že jsme to nedokázali,“ řekla Právu ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD).
Měla vzniknout krizová centra
Záměr na vládě potopili i její straničtí kolegové. Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD), jehož resortu by se transformace týkala, hlasoval proti, stejně jako ministr financí Ivan Pilný (ANO). Ministr školství Stanislav Štech (ČSSD) se jednání vlády nezúčastnil, zastupující náměstek za ministra hlasovat nemůže.
Péče o děti spadá pod tři resorty: sociální věci (náhradní rodinná péče), zdravotnictví (kojenecké ústavy) a školství (dětské domovy). Záměr byl sjednotit péči pod resort práce a z kojeneckých ústavů postupně vybudovat krizová centra, ve kterých by mohly vyhledávat pomoc například matky v obtížích, aby jim děti nemusely být odebrány. Zdravotnictví i školství proti záměru transformace vystupovaly od počátku.
„Trváme na tom, že kojenecké ústavy potřebujeme zachovat jako zdravotnická zařízení. Domluvili jsme se s MPSV, že budeme každé tři měsíce přezkoumávat zdravotní stav umístěných dětí,“ řekl včera Právu Ludvík.
„Pokud u nich nebudou zdravotní důvody, tak mohou přejít pod křídla MPSV, jež je může umisťovat do pěstounské péče, kterou upřednostňuje,“ dodal. Do pěstounské péče však děti neumisťuje ministerstvo, ale soudy.
Za tři roky přijato 8000 malých dětí
Organizace pracující s dětmi bez domova se zlobí, že vláda podle nich promarnila unikátní příležitost. „Všechna klíčová ministerstva vedli ministři ČSSD, ale bohužel kvůli nečinnosti ministerstev školství a zdravotnictví se pro ohrožené děti neudělalo zhola nic,“ okomentoval vládní hlasování Zdeněk Soudný, ředitel organizace Dobrá rodina, která se věnuje pěstounské péči.
Upozornil na to, že za poslední tři roky bylo do ústavní péče přijato osm tisíc nejmenších dětí. „Osm tisíc dětí, které neznamenají jen statistickou položku, ale představují osm tisíc příběhů konkrétních malých dětí, které se najednou ocitly bez mámy a táty. Stát, který měl tyto děti chránit, bohužel v osmi tisících případů selhal,“ uvedl Soudný.
Zamítnutí zkritizovala také Klára Laurenčíková, předsedkyně vládního výboru pro práva dítěte. „Současný systém péče o ohrožené děti je nejen neefektivní, ale také nesmírně nákladný. Následky dětství prožitého v ústavních zařízeních s sebou nesou obrovské riziko spojené například s častějším bezdomovectvím, závislostí na návykových látkách či nástupu duševního onemocnění,“ řekla Právu.
„Moderní společnost by měla kvalitu života svých dětí považovat za jednu ze svých zásadních priorit a učinit všechny nezbytné kroky, aby děti, které potřebují v krizových situacích pomoc, ji skutečně získaly. Toto současný systém není schopen zajistit. Většina finančních i lidských zdrojů stále putuje do ústavních zařízení, a ne do prevence a včasné podpory,“ doplnila.
Ostře se proti vládnímu rozhodnutí ohradila i Asociace Dítě a rodina, která sdružuje asi 60 organizací. „Nepřijetím zákona jdeme proti vývoji v demokratických zemích a setrváváme v socialistickém a zastaralém modelu péče o děti. Téměř celý demokratický svět nás ve vývoji a pohledu na ochranu ohrožených dětí předběhl a my nechceme zůstat stranou,“ napsala předsedkyně asociace Věduna Bubleová.
Péči o ohrožené děti má v EU roztříštěnou mezi víc ministerstev jen Rumunsko, Bulharsko a Lotyšsko.