Informace o náhradní rodinné péči

Co je to náhradní rodinná péče (NRP)

Náhradní rodinná péče vytváří záchrannou síť pro děti, o které se rodiče přechodně nebo trvale nemohou či nechtějí starat. Zajišťuje pro děti tu nejlepší variantu v případech, kdy nemohou vyrůstat ve své původní rodině. Díky náhradní rodinné péči mohou tisíce dětí vyrůstat v rodinném prostředí, kde zažívají blízkost stabilních osob, cítí od nich přijetí, dostává se jim individuální pomoci při zpracovávání svých traumat, učí se novým možnostem zvládání stresových situací, zažívají řešení běžných rodinných situací a jsou připravovány na samostatný život. Díky tomu mají daleko větší šanci ve svém životě uspět, najít si blízké lidi, založit rodinu a mít pro své děti fungující babičky a dědečky. Náhradní rodinná péče má různé varianty – adopci (neboli osvojení), pěstounskou péči (někdy se označuje za dlouhodobou pěstounskou péči) a pěstounskou péči na přechodnou dobu. Pro každé dítě se podle jeho právní situace vybírá ta nejlepší možnost.

V České republice je více než 26 000 dětí, které nemohou vyrůstat ve stabilním prostředí původní rodiny. Ve světě je již zcela běžné, že se děti neumisťují do ústavů. U nás bohužel stále máme v dětských domovech a kojeneckých ústavech kolem 8000 dětí. Všichni, kdo jsou zapojeni v systému NRP, se to ale postupně snaží změnit. Dobrá rodina dlouhodobě usiluje o to, aby co nejvíce ohrožených dětí našlo svoji novou rodinu. Protože podle nás „Každé dítě patří do rodiny“.

Video krátce představuje subjekty zapojené do náhradní rodinné péče a vysvětluje, proč nám pěstounství a adopce v případech, kdy dítě nemůže zůstat ve své původní rodině, dávají tak velký smysl.

Proč náhradní rodinná péče?

Pro harmonický vývoj dítěte je zcela zásadní vytvořit si pevné citové pouto s nejbližšími osobami, které jsou tu pro něj. Pokud to původní rodina nemůže nebo nechce zajistit, vnímáme jako nejlepší řešení, když dítě získá rodinu náhradní. Může tak prožít co nejpřirozenější dětství v bezpečném prostředí a vybudovat si síť dlouhodobých vztahů, které ho provází celý život. Máme velký respekt ke všem, kteří poskytují péči o děti v ústavech, přesto ale věříme, že získat náhradní rodinu je pro děti lepším řešením.

Co je pěstounství a co adopce

Mezi nejčastější formy náhradního rodičovství patří pěstounstvíadopce (=osvojitelství).

Pěstoun má svěřené dítě do péče, vychovává ho, dítě u něj bydlí a on se o něj stará stejně jako rodiče v běžných rodinách. Má ale omezená některá rodičovská práva a na jejich výkon pak potřebuje souhlas rodičů nebo rozhodnutí soudu. Osvojitel neboli adoptivní rodič přijímá dítě plně za své včetně všech rodičovských práv, dítě osvojením získává příjmení po osvojitelích.

Příběhy náhradních rodičů

Příběh přechodné pěstounky: Miminko odložené na úřadě

„Ptala jsem se, jestli si mám pro něj přijet zítra nebo pozítří. Řekli mi, ať přijedu okamžitě,“ říká Klára. „Někdo ho odložil na městském úřadě, a jestli si ho nevezmu já, dají ho do kojeneckého ústavu.“ Zaskočená Klára obvolala kamarádky a ty jí do večera svozily pytle s oblečením. Sama se domů vrátila už s chlapečkem v náručí.

Dočíst celý příběh

Fakta a mýty

Také už jste slyšeli, že je přeci lepší dát dítě rovnou do ústavu, než aby si zvyklo na pěstouny a pak tam stejně skončilo? Nebo to, že pěstouni nejsou odborníci a tak se nedokáží postarat o každé dítě? Na našem blogu vysvětlujeme nejčastější mýty a předsudky, které v náhradní rodinné péči panují.

Jak mohu podpořit náhradní rodiny

Děkujeme, že chcete společně s námi pomáhat dětem. Vítáme pomoc finanční i dobrovolnickou nebo vám rádi poradíme, kam směrovat pomoc materiální.

Uvažuji o tom, že se stanu náhradním rodičem

Vzít si do péče dítě je velký životní krok. Nechceme z každého a za každou cenu udělat náhradního rodiče, ale naopak vás v zájmu dětí dovést individuálně k zodpovědnému rozhodnutí. Uvažujete o tom, že se stanete náhradním rodičem? Potřebujete si ujasnit, jaké máte možnosti a co budou vaše první kroky?