Novinky

Podívejte se na naše druhé lednové vystoupení v Sama doma

sama doma 26 1 2017Proč některé maminky své dítě odloží? Proč je pro děti důležité znát své kořeny? Jak pomůže pěstouni doprovázející organizace? I na to odpovídali naši metodici Alžběta HláskováLibor Lasák v Sama doma – ve studiu a na chatu.

Na pořad se můžete podívat TADY online v iVysílání České televize, naše najdete vstupy v časech od 2:00, 32:45 a 77:57.

A na co jsme odpovídali v chatu?

Všechny odpovědi najdete TADY.

A tady pár otázek a odpovědí na ukázku…

Jana: „Můžeme si s přítelem zažádat o pěstounskou péči když máme 4 leté dítě?“

Alžběta Hlásková a Libor Lasák: „Určitě můžete. Vhodní byste díky věku Vašeho dítěte byli především pro dlouhodobou pěstounskou péči. Doporučuje se přijmout dítě, které bude mladší než Vaše dítě, aby Vaše dítě neztratilo pozici nejstaršího dítěte v rodině a mohlo si najít svoji novou roli jako sourozenec.“

M.: „Dobry den, pracovala jsem jako detska sestra v kojeneckem ustavu. Musim rici, ze jsme se pro deti snazily s kolegynemi delat prvni posledni, ale nikdy jsme jim nemohly venovat takovou peci jakou by mohli mit v rodine. Bylo mi to moc lito protoze vim ze to na detech zanechalo velke nasledky. Proto vam moc drzim palce. I uplne male miminko a mozna prave o to spis potrebuje svoji maminku nebo pestounku.“

Alžběta Hlásková a Libor Lasák: „Velmi nás těší, že i zdravotníci vidí, jak moc děti potřebují milující rodinu. Máme s řadou lékařů skvělou spolupráci, pomáhají pěstounům zajistit zdravotní péči dětem, které ale přitom mohou žít v rodině. Děkujeme moc za Vaši podporu!!!“

Jana: „Dobrý den, jak dlouho trvá vyřízení žádosti o přechodného pěstouna ?rok ?“

Alžběta Hlásková a Libor Lasák: „Většinou tak 1 – 2 roky. V různých krajích se to liší.“

Lenka Hánová: „Muzou jit do prechodne pece i deti ktere maji postizeni?“

Alžběta Hlásková a Libor Lasák: „Ano, pěstouni na přechodnou dobu už pečovali o děti, u kterých se projevily smyslové vady, vývojové vady, např. rozštěp, srdeční vady, vady ledvin a další. Jsou pak v intenzivním kontaktu s lékaři a mají hodně hustý kalendář návštěv. Někdy dokonce s dítětem nastupují jako doprovod, pokud je třeba dítě hospitalizovat.“

Jana: „Můžu si pak dítě vybrat? Nebo mi bude přiděleno? Děkuji“

Alžběta Hlásková a Libor Lasák: „Dlouhodobý pěstoun a osvojitel si dítě může vybírat, aby zvládl případně dítě dovést až do dospělosti. Návrh na svěření dítěte do své péče podává dlouhodobý pěstoun nebo osvojitel. Pěstoun na přechodnou dobu se většinou zaměřuje na určitou skupinu dětí, ale tam už si pak konkrétní dítě nevybírá. Návrh na svěření takového dítěte do jeho rodiny podává sociální pracovník“

Bára T.: „V čem je pro osvojitele nebo pro dlouhodobé pěstouny jiné, když si přebírají dítě z kojeneckého ústavu a když od přechodných pěstounů?“

Alžběta Hlásková a Libor Lasák: „Někdy to vypadá, že je dítě přijímané z ústavu „hodnější“. Je zvyklé na režim. Nepláče. Teprve později osvojitelé zjistí, že na mnoho situací reaguje dítě s ústavní zkušeností dost neobvykle, bojí se věcí, které ostatní děti zvládají, neumí pracovat se svými emocemi, snaží se předčasně převzít rozhodování do vlastních rukou, protože se na začátku života na dospělé nemohlo spolehnout, a tak si vše řeší raději samo. Některé rané zážitky dítěte mohou být schované tak hluboko, že se třeba projeví až v pubertě nebo v dospělosti při vytváření partnerských a rodičovských vztahů. Nebo určité specifické chování přisuzujeme něčemu jinému – třeba tomu, že je dítě hyperaktivní nebo že „zlobí“. Jenže chování těchto dětí má často příčinu právě v prvních okamžicích jejich života.“

Lu: „Dobrý den,na vašich stránkách čtu,že pokud se chci stát pěstounem,musím být bezdluzna? Vadí i hypotéka??Děkuji za odpoved“

Alžběta Hlásková a Libor Lasák: „Neměla by vadit. Spojte se se sociální pracovnicí v obci s rozšířenou působností podle místa Vašeho trvalého bydliště. Sociální pracovnice Vás navštíví u Vás doma hned v začátku procesu, tak to s ní můžete probrat. Samozřejmě je důležité vnímat to v kontextu celé finanční situace Vaší rodiny.“

Všechny ostatní odpovědi najdete v chatu TADY.