Blog

Deset způsobů, jak pomoci dětem s obavami z koronaviru

  1. Mějte pod kontrolou vlastní úzkost

    Úzkost je zcela normální biologická reakce na nebezpečí, které v životě zažíváme. Současná situace přináší obavy, přirozeně přemýšlíme, jak koronavirus ovlivní náš život a život naší rodiny. Pomoc druhým s jejich obavami ale můžeme jen, pokud nejsme zahlceni těmi svými. Základem tedy je mít v rámci možností zpracované vlastní obavy.

    Přestože tato situace není celkově dobrá, umožňuje rodičům učit děti zvládat stres. Děti nás sledují, aby zjistily, jak vážná situace je. Také si všímají toho, jak my dospělí stres zvládáme. Děti si vždy více všímají toho, co činíme, než toho, co říkáme. Učí se nápodobou. Také velmi dobře poznají, jak se cítíme, poznají, že jsme ve stresu, přestože říkáme, že je vše v pořádku. Rodič stres přenáší na dítě, ať chce nebo nechce. Naopak, když je rodič v klidu, automaticky tento klid přejímá dítě.

  2. Mluvte o situaci

    Nejlepší způsob, jak podpořit naše emocionální zdraví v současné situaci, je povídání si s někým, kdo je schopen a ochoten nám naslouchat, to potřebují i naše děti. Někdy můžeme mít problém otevřeně mluvit s dětmi. Mnoho rodičů se bojí, že řekne něco špatně. Výsledkem může být, že se konverzaci začnou vyhýbat. Nebo máme pocit, že se děti některých věcí neobávají, protože jsou moc malé na to, aby to chápaly.

    Všechny děti potřebují v současné situaci průvodce. Neumějí samy stresové situace chápat a zvládat. Když nemluví s vámi, budou se snažit o tom mluvit s někým jiným, budou hledat informace jinde a to co se dozví, nemusí být pro ně to nejlepší.

    Když s dětmi mluvíme, musíme vždy zvážit vývojový věk dítěte. Menší děti jsou v myšlení velmi konkrétní. To znamená, že potřebují jasné odpovědi na svoje otázky. Starší děti již zvládnou vysvětlení, které není jen černobílé. Více chápou komplexitu situace. Vy znáte své dítě nejlépe, tedy nejlépe víte, co vaše dítě potřebuje. Je možné, že budete potřebovat mluvit s každým vaším dítětem jednotlivě, abyste mohli situaci vysvětlit co nejlépe. Je i možné, že požádáte vaše děti, aby o koronaviru nemluvily mezi sebou bez dospělého. Nechat je o tom mluvit samotné pro ně může být ohrožující.

    Určitě se zamyslete nad tím, zda má vaše dítě u vás bezpečný prostor pro jakékoliv otázky a povídání.

  3. Pak o tom již nemluvte

    Covid-19 se zdá v současnosti jediné téma, o kterém se všude mluví. To je normální. Máme krizi, která nás všechny spojuje nejenom s těmi okolo nás, ale s celým světem. Přesto čím více o tom mluvíme, aniž máme jasné smysluplné řešení, tím více úzkost podporujeme.

    Soustřeďme se tedy na to, aby koronavirus nebyl stálým předmětem našich hovorů a mluvení o něm bylo jen, když je to nutné.

  4. Naslouchejte a buďte empatičtí

    Děti potřebují mít jistotu, že je slyšíme, když potřebují a věnujeme jim plnou pozornost. Není potřeba mít na vše odpovědi, je důležité poslouchat a empaticky s dětmi sdílet, jak se cítí. Pokud se vás zeptají na něco složitého, je v pořádku říct, že si to promyslíte a dáte jim brzy odpověď. To vám dá prostor si promyslet, jak nejlépe odpovědět. Když opravdu nevíte, jak odpovědět, není problém říci to a nabídnout empatii pro to, jak těžké je nevědět odpověď.

  5. Nenechte media, aby kontrolovala váš domov

    Sledování zpráv není v současnosti zrovna povznášející zkušenost. Sociální media jsou plná neužitečných názorů, nepřesných informací, dokonce konspirativních teorií, někdy se až zdá, že jejich taktikou je děsit lidi.

    Možná je toto správný moment pro zamyšlení, kolik si těchto informací pustíme domů. Samozřejmě naše spojení s vnějším světem je důležité, ale měli bychom kontrolovat informace, které se dostanou k našim dětem. V některých státech mají zprávy dělané přímo pro děti. I tak je vhodné vše sledovat s dětmi. Důležité je také mít pravidla ohledně užívání internetu, aby si děti nehledaly samy zprávy tam. Pokud si děti přeci jen zprávy na internetu budou hledat samy, je dobré s nimi následně probrat, co se dozvěděly a jak tomu porozuměly.

  6. Zapojte je do plánu na přežití

    Přežití je přirozený instinkt. Většina lidí, když se bojí, zda přežije, začne chránit především sebe a svou rodinu. Děti nejsou jiné. Potřebují vědět, že chceme přežít, že jsme silná rodina. První částí plánu je v této situaci zvýšená hygiena. Je dobré udělat s dětmi nácvik pečlivého mytí rukou. Dají se použít také videa na internetu.


    Domácí hygienu, kterou činíte zvýšeně kvůli nákaze, dělejte bez reptání. Pokud bude a má současná situace vliv na celkovou finanční situaci rodiny, je dobré o tom informovat starší děti a vysvětlit, které konkrétní věci se tím změní. Dejte jim prostor, aby samy přemýšlely, kde mohou ušetřit. To vše v rozumné míře, s lehkostí a hravě.

    Pro děti je dobré vědět, že se mohou zapojit v dané situaci, ale zároveň na ně nepřenášíme zodpovědnost za celou rodinu. Děti jsou rády členy rodinného týmu v boji s koronavirem.

  7. Udržujte režim

    Život delší dobu doma bude potřebovat nějaké změny v předchozím již zavedeném systému. Přesto se snažme udržet rituály a dobře fungující zvyky rodiny. Děti potřebují mít řád a strukturu, potřebují vědět věci dopředu, to činí jejich svět bezpečnější. Když děláme moc změn, je pro děti složitější se na ně adaptovat. Potřebují mít předvídatelný život. Dobré je tedy udržovat pravidelný čas vstávání, spaní, jídla, přípravy do školy apod.

  8. Zvažte, co děti rozrušuje

    Říká se, že trauma působí trauma. Pokaždé, když procházíme něčím těžkým, tak náš mozek vyhledává v paměti podobné situace, které jsme již zažili. Náš mozek zjišťuje, zda jsme za podobné situace přežili a jak.

    Současná situace může dětem i nám připomenout traumata, která nemáme zpracovaná. U dětí se může objevit úzkost z toho, že by mohly o někoho přijít. Jde o častou úzkost u dětí v náhradních rodinách a tato situace ji může spustit nebo prohloubit. Ztráta rodičů, kterou zažily, většinou v raném věku, se oživuje.

    Pro některé děti může být složité, když rodič odejde z domu, byť jen nakoupit. Bojí se o něj. Jiné děti, které měly zkušenost s týráním či zanedbáváním se mohou cítit špatně, že nemůžou z domu. Dá se předpokládat, že některé děti mohou mít také obavy o své biologické rodiče, aby neonemocněli.

    Je dobré proto promyslet, co by mohlo být pro naše děti ohrožující a pokud možno je tomu nevystavovat a chránit je před tím. I tak je současná situace složitá.

  9. Udržujte kontakt s ostatními pomocí alternativních metod

    Izolace je pro děti náročná. Jako lidské bytosti jsme nastavení na kontakt a blízkost druhých. Potřebujeme to. Některým lidem izolace rovnou otevře pocit osamělosti. Teď je čas na delší hovory, s blízkými, kteří jsou jinde, s přáteli a k tomu veďme i děti.

  10. Pamatujte, mnoho lidí bude v pořádku

    Situace je nyní trochu děsivá, ale pravda je, že naprostá většina nemocných se uzdraví. Všichni vědci v tomto oboru testují nové látky a je možné že v řádu dnů bude možno pomoci i těm, kteří na tom budou nejhůře. Dětem tuto naději zdůrazňujte, stejně jako to, že bude mnoho lidí, kteří se nenakazí.

    (volně zpracováno, modifikováno a doplněno dle https://www.belongts.com/coronavirus/, P. Pávková)

Aktivity projektu Budeme rodinou náhradní! Získání nových náhradních rodičů, podpora rodin se svěřenými dětmi, jsou podpořeny z dotačního programu Rodina.
Rubriky