S Dobrou rodinou jsme začali spolupracovat v roce 2016, kdy jsme navštěvovali přípravný kurz pro adoptivní rodiče Pride. Tato zkratka ukrývá název Parent Resources for Information, Development and Education, což v češtině znamená: zdroje pro informování, rozvoj a vzdělávání náhradních rodičů. Jedná se o ucelený způsob práce se zájemci o náhradní rodinnou péči a s náhradními rodiči, který vznikl právě z impulzu náhradních rodičů jako reflexe jejich vlastních zkušeností s potřeb. Pro nás osobně byl kurz velmi přínosný, moc se nám líbila profesionalita zkušených lektorů i zvolená forma vzdělávání, která nás nezahlcovala poučkami, frázemi a dalšími informacemi, které si běžný uživatel může najít na internetu, ale byla hlavně interaktivní, zážitková, dokonce vyžadovala i domácí úkoly, nad kterými se musel člověk chvíli zamyslet a mnohdy se i pořádně zapotil J. Důraz byl kladen především na naše kompetence tak, abychom v budoucnu pro přijaté dítě zajistili bezpečné a stabilní prostředí a vztahy pro jeho zdravý vývoj.
Činnosti šly hodně „dovnitř“, nutily nás zvědomit si někdy i nepříjemné zážitky a bloky, vyrovnat se s nimi, abychom se později – po převzetí dítěte do péče – neocitli v situaci, že najednou vyplují naše vlastní problémy, když už máme být plně k dispozici dítěti, které tady a teď potřebuje naši pomoc. Po ukončení kurzu jsme čekali na první dítě symbolických devět měsíců, dnes už máme v péči dva chlapce, sourozence. Samozřejmě ne všichni čekatelé mají takové štěstí jako my. Uvědomujeme si, že většinu informací i zážitků získaných na přípravném kurzu „odvane čas“, proto jsme moc rádi za to, že Dobrá rodina nezapomíná ani na tyto případy a neustále nabízí další vzdělávání nejen pro čekatele, ale i pro nás, rodiny s adoptovanými dětmi. Náš kontakt s doprovázející organizací také absolvováním přípravného kurzu neskončil. Rádi jsme přijali možnost účastnit se pravidelných setkávání adoptivních rodičů a čekatelů vedených paní Petrou Pávkovou. Je skvělé potkávat se s lidmi, kteří řeší podobné věci jako my, vzájemně se podporovat a předávat si cenné zkušenosti. Žádné setkání není stejné, z každého odcházíme s hlavou plnou dalších myšlenek a nových dojmů a výzev. Témata, kterých se na klubech dotýkáme, jsou rozličná. Lidé, se kterými se potkáváme, jsou v různých fázích procesu osvojení.
Toho, kdo na dítě teprve čeká, často zajímají otázky přijetí a převzetí dětí do péče. Je super, že někteří z nás už s tímto mají vlastní zkušenosti, takže jsme schopni se o ně podělit a třeba i poradit, co fungovalo nebo nefungovalo u nás. My, co už děti máme doma, zase řešíme třeba podporu identity našich dětí, příčiny a projevy jejich chování, zpracování jejich historie nebo třeba téma jejich biologických rodin. Všichni společně si pak napříč všemi tématy snažíme osvojit principy terapeutického rodičovství, což je speciální metoda pomáhající dětem, které si nesou do života těžké zážitky z dětství.
Také máme svojí poradkyni pro rodinu, Markétu Švejdovou, která nám moc pomáhá. Jednou za čas dochází do naší rodiny, všímá si jak nám to spolu s dětmi klape, přináší vždy dobré rady vycházející z její vlastní zkušenosti adoptivní matky a také nabízí nová témata pro zamyšlení. Díky kurzu jsme měli možnost setkat se se zajímavými lidmi s podobným osudem, vyslechnout si jejich zážitky, inspirovat se a podělit se o vlastní zkušenosti.
Péče o adoptované děti přináší spoustu radostí, veselých situací, chvíle sebepoznání, samozřejmě někdy také i ty starosti a strasti. Ale jak se říká, „ve dvou se to lépe táhne“, takže když víme, že za námi stojí organizace plná odborníků ochotných kdykoliv pomoci, většinu nástrah překonáme – a v neposlední řadě se máme s kým podělit o naši radost.