Náhradní rodiče dětí s romskými kořeny velmi často tápou, jak dobře a citlivě rozvíjet identitu svých přijatých dětí. Proto jsme se rozhodli natočit hned čtyři inspirativní rozhovory s úžasnou romskou hudebnicí a také přechodnou pěstounkou Ludmilou Fečovou.
Všechny rozhovory s Lídou vedla naše metodička pro oblast pěstounské péče na přechodnou dobu Alžběta Skleničková, a to především proto, že je Ludmila její dlouholetá kamarádka. Díky tomu je z rozhovorů cítit obrovská srdečnost, vřelost a hloubka.
V úvodu prvního rozhovoru zkoumaly Alžběta s Lídou více téma romské identity.
„Já jsem Romka, ale tady jsem doma. Takže já se cítím jako česká Romka. Ono to na první pohled vypadá, že žijeme normálním klasickým způsobem života. Chodíme do práce, děti do školy, staráme se o rodiny, ale je tam rozdíl v tom, že máme ty rodinné vazby velmi silné. Když je nemocný tatínek, maminka, babička, dědeček, tak se rodina semkne a fungujeme při práci, při dětech, při všech ostatních věcech, ale zároveň je prostě držíme, držíme ty svoje starý lidi.“
Alžbětu zajímalo také to, jak na sebe pohlíží různí Romové navzájem. Jaké mají Romové předsudky k lidem majoritního etnika? Spolu s Lídou si také kladly otázku, proč je tolik romských dětí v ústavech.
„To je moc těžké. Možná, že se jejich rodiče jednoduše jenom ztratili a přestali navštěvovat svou rodinu. Možná už s tou rodinou vůbec nejsou v kontaktu a nemá jim kdo pomoct. Nebo se dostanou do problémů s drogami, alkoholem, a to už přemýšlí ten člověk jinak.“
V rozhovoru se dozvíte odpovědi na další zajímavé otázky, jako třeba jestli se daří Romům udržovat tradiční romskou kulturu. Nebo jak je to s věšteckými schopnostmi a celkově s vnímáním širší reality, vlastnostem, které jsou Romům také přisuzovány.
Na konci podcastu si pak můžete poslechnout krásnou skladbu:
Název kapely: Connection
Autor hudby a textu: Josef Fečo
Zpěv: Erika Fečová
Název skladby: Šukar Dzivesoro / Hezký den
Album: First Time