Jaké jsou formy náhradního rodičovství
Kdo je pěstoun a kdo adoptivní rodič
Mezi nejčastější formy náhradního rodičovství patří pěstounství a adopce (osvojitelství). Pěstoun má svěřené dítě do péče, vychovává ho, dítě u něj bydlí a on se o něj stará stejně jako rodiče v běžných rodinách. Má ale omezené některá rodičovská práva, na jejich výkon pak potřebuje souhlas rodičů nebo rozhodnutí soudu. Osvojitel neboli adoptivní rodič přijímá dítě plně za své včetně všech rodičovských práv, dítě osvojením získává příjmení po osvojitelích.
Kdo může být náhradním rodičem
Náhradními rodiči mohou být manželé s vlastními mladšími i staršími dětmi, bezdětné páry, ženy a muži bez partnera/partnerky, maminky samoživitelky a tatínci samoživitelé, homosexuální páry a ženy, muži nebo páry s již vlastními odrostlými dětmi. Nejdůležitějším předpokladem je hezký vztah k dětem, energie a chuť pomoci dítěti a ochota na sobě pracovat. Nenechte se odradit tím, že něco nejde. Pomůžeme vám najít tu správnou cestu právě pro vás.
Jak se stát náhradním rodičem
Nebojte se kontaktovat Dobrou rodinu už na samém počátku vašich úvah o tom stát se náhradním rodičem. Naši pracovníci vám vše vysvětlí krok po kroku a pomohou vám se zorientovat.
Proces, který vás na cestě za náhradním rodičovstvím čeká
-
1
Kontaktování oddělení náhradní rodinné péče
Nejdříve je potřeba zkontaktovat oddělení náhradní rodinné péče (nebo příslušnou pracovnici OSPOD) v obci s rozšířenou působností podle vašeho trvalého bydliště (též najdete pod označením Orgán sociálně-právní ochrany dětí – zkratka OSPOD). Využít můžete Elektronický portál územních samospráv (do vyhledávání jednoduše zadáte obec, v níž bydlíte, a systém vám najde obec s rozšířenou působností – ORP).
-
2
Schůzka na úřadě
Schůzku na úřadě vám doporučujeme domluvit si telefonicky předem, aby na vás sociální pracovníci měli dostatek času. Po první informativní schůzce na úřadě budete vyzváni k vyplnění žádosti a dotazníku. Jejich vzory najdete také na stránkách MPSV.
-
3
Doložení podmínek bezpečné péče
Na úřadě vám upřesní, jaké všechny další dokumenty budete muset doložit. Může jít např. o doklad o zdravotním stavu, příjmu apod. Bude potřeba posoudit i další osoby, které s vámi žijí v domácnosti, tedy i vaše děti. Pracovnice OSPOD bude také chtít domluvit návštěvu u vás v domácnosti. Bude ji zajímat, jakou máte dispozici bytu, jak upravíte své bydlení před příchodem dítěte aj.
-
4
Odeslání kompletní žádosti na krajský úřad
Když OSPOD tyto podklady od vás zpracuje, pošle vaši kompletní žádost na krajský úřad, který má na starosti vaše odborné a psychologické posouzení.
-
5
Odborné posouzení
Odborné posouzení udělá krajský úřad na základě všech dokumentů, psychologické posouzení provede psycholog určený krajským úřadem. Ze zákona je dáno, že každý žadatel absolvuje odborné přípravy v rozsahu 48 hodin pro žadatele o tzv. „dlouhodobou“ pěstounskou péči a osvojení a přípravy v rozsahu 72 hodin pro žadatele o pěstounskou péči na přechodnou dobu.
-
6
Absolvování odborných příprav
Odborné posouzení udělá Krajský úřad na základě všech dokumentů, psychologické posouzení provede psycholog určený krajem. Ze zákona je dáno, že každý žadatel absolvuje odborné přípravy v rozsahu 48 hodin pro žadatele o tzv. „dlouhodobou“ pěstounskou péči a osvojení a v rozsahu 72 hodin pro žadatele o pěstounskou péči na přechodnou dobu.
-
7
Čekání na dítě
Poté, co krajský úřad vydá kladné rozhodnutí a vy se stanete náhradním rodičem, čekáte na dítě, pro které budete tím nejvhodnějším novým rodičem právě vy. Držíme vám palce a po celou dobu budeme rádi na této cestě s vámi!
Pozn. Pro úplnost uvádíme, že tento postup platí u zprostředkovaného náhradního rodičovství. Tímto procesem zpravidla neprochází pěstouni s příbuzenským vztahem k dítěti, osoby blízké dítěti a stejně tak existují výjimky i u adopcí (tzv. přímé adopce).
Využijte našich služeb pro zájemce
Kontakt na naše pracovníky najdete dle vašeho regionu v Kontaktech.
Dále můžete využít služeb peer konzultantů, kteří mají vlastní žitou zkušenost s náhradní rodinnou péčí.
Odborné přípravy a psychologické posouzení pro náhradní rodičovství
Kdo a proč musí absolvovat odborné přípravy
Přijmout dítě do rodiny je velký závazek, a proto je potřeba se na tento krok dobře připravit. Děti, které jsou svěřovány do náhradních rodin, již zažily ztráty, nejistoty či traumata, a proto je potřeba, aby se budoucí náhradní rodiče seznámili s důležitými rodičovskými kompetencemi a specifickými potřebami dětí v náhradní rodinné péči.
Přípravy jsou určeny pro budoucí pěstouny a adoptivní rodiče.
Přestože pěstouni s příbuzenským vztahem k dítěti nebo osoby blízké dítěti, a v některých případech i osvojitelé (přímé adopce), podle zákona odborné přípravy neabsolvují, v Dobré rodině velmi doporučujeme se o tématu specifik vývoje a výchovy dítěte, které se vám nenarodilo, dozvědět více (třeba na našich seminářích nebo individuálně na konzultaci s naším pracovníkem). Naše semináře či konzultace mohou využít i další vaši blízcí lidé, kteří budou mít na přijaté dítě vliv a nejsou zahrnuti do povinné státem garantované přípravy (např. babička a dědeček atp.)
Proč si vybrat absolvování příprav a posouzení v Dobré rodině
Přípravy může zajišťovat jak krajský úřad, tak i další organizace, které k jejich vedení získají pověření dle § 48 zákona o sociálně-právní ochraně dětí. Dobrá rodina získala toto pověření v roce 2015 a v březnu 2016 otevřela první přípravy v Praze, nyní je vykonává také v Královéhradeckém kraji, ale po dohodě se zájemci a kraji jsme schopni přizvat zájemce do našich příprav i z dalších krajů. V každém kraji máme pracovníka, který vás procesem náhradního rodičovství provede a najde tu nejlepší variantu právě pro vás. Spojte se s ním bez ohledu na to, zda přípravami projdete právě u nás. Pomůže vám s vašimi prvními kroky.