Blog

Kouzelný telefon, co teď? Zdravotní stav dítěte.

Po měsících, možná letech čekání na děťátko u vás zazvonil kouzelný telefon. Emoce, které v tuto chvíli prožíváte jsou obrovské. Od velké radosti ke strachům a nejistotám. Možná všechny tyto emoce přichází najednou a vy nevíte, která je větší a která vás drtí víc. Chcete svou radost sdílet a vykřičet do světa, ale je tu také strach, zda všechno bude tak jak má být?  Prostě toto období je nezapomenutelné a velmi specifické. Abyste v něm nebyli sami, vznikla celá série článků, kde vám postupně pomůžeme zformulovat nejdůležitější otázky nebo obavy. Také se zde dozvíte, kam je možné se obrátit o pomoc a podporu.  V první části se věnujeme zdravotnímu stavu dítěte.

Seznámili jste se spisem děťátka, ale jsou v něm údaje o jeho zdravotním stavu, kterým úplně nerozumíte a které vás znepokojují, nebo třeba také děsí? Určitě pomůže, pokud se o celé problematice dozvíte více. S kým lze tyto otázky konzultovat?

Je dobré vědět, že pokud přijímáte miminko přímo z porodnice, pak jsou většinou k dispozici pouze informace o zdravotním stavu dítěte, které vychází z vyšetření provedených v porodnici. Případně z vyšetření provedených v porodnici mamince dítěte (výsledky toxikologických testů apod.) V případě, že přijímáte dítě z PPPD máte k dispozici mnohem více informací z různých zdrojů.

  • V prvních chvílích je dobré vše otevřeně komunikovat s pracovnicí krajského úřadu, která vás se spisem seznamuje. Ta vám může mnoho otázek zodpovědět nebo informací doplnit. Nicméně i ona bude čerpat pouze z informací uvedených ve spisu a svých profesních zkušeností.
  • Dále je možné požádat o konzultaci pediatra, který má v tuto chvíli děťátko v péči. S ním můžete konzultovat jak současný stav děťátka, tak jeho prognózu do budoucna.
  • I přes to, že nejste rozhodnutí jeďte se s dítětem seznámit a vnímejte své pocity a instinkty.
  • Pokud je dítě umístěno v péči pěstounů na přechodnou dobu, ptejte se i jich. Mohou vám sdělit mnoho podrobností z průběhu péče o dítě, z prodělaných vyšetření apod. Určitě vám také sdělí svůj vlastní názor na další vývoj dítěte.
  • Nebojte se také zavolat svému poradci pro rodinu (pokud využíváte služby doprovázení osvojitelů), protože každý názor vám může přinést něco nového a posunout vás k rozhodnutí, zda péči o dítě zvládnete.

Nejčastěji řešené otázky:

  • Rodiče dítěte byli závislí na drogách. Co to znamená pro děťátko do budoucího života? Potřebuje od nás nějakou speciální péči? V tomto článku se dozvíte více.
  • Rodiče byli závislí na alkoholu. Co to znamená pro děťátko do budoucího života? V tomto článku s dozvíte více.
  • Rodiče dítěte mají psychiatrickou diagnózu. Co to znamená pro děťátko do budoucího života? V tomto článku s dozvíte více.
  • Rodiče dítěte mají diagnostikovanou žloutenku typu C. Co to znamená pro děťátko do budoucího života? V tomto článku se dozvíte více.
  • Rodiče dítěte jsou zbaveni svéprávnosti, nebo jsou označeni jako lidé se sníženým intelektem. Co to znamená pro děťáko do budoucího života? V tomto článku se dozvíte více.

V příštím díle se dozvíte zajímavé informace k přebírání dítěte z přímo z porodnice.

Aktivity projektu Budeme rodinou náhradní! Získání nových náhradních rodičů, podpora rodin se svěřenými dětmi, jsou podpořeny z dotačního programu Rodina.
Rubriky