Velmi si vážíme všech obětavých zaměstnanců ústavních zařízení. Mají nesmírně náročnou práci, které mnohdy dávají daleko více, než by museli. Jejich osobní nasazení a odbornost jsou neocenitelné. Práci takových lidí budeme vždy potřebovat.
Všichni přece máme stejný cíl – nejlepší zájem dítěte. Všichni také víme, že pro každé dítě je lepší individuální, bezpečná a stabilní péče v rodině než život v ústavu.
V první řadě je potřeba posílit ambulantní a terénní služby pro rodiny. Řada dětí by při této podpoře svou biologickou rodinu vůbec opustit nemusela. Tímto směrem už vykročily Zlínský a Pardubický kraj. Ústavní pobytová zařízení transformují na centra nabízející služby pro rodiny. „Vychází se z principu, že pomoc má přicházet za dítětem do rodiny, nikoliv dítě z rodiny za pomocí. Proto je důraz kladen na podporu náhradní rodinné péče, na využití možností rodinné terapie a sociální práce s rodinou,“ popsala radní Zlínského kraje Taťána Valentová Nersesjan.
I v systému náhradní rodinné péče jsou a vždy budou potřeba odborníci, kteří mohou rodinám nabízet své služby. Podporu potřebují biologické i náhradní rodiny.
Je zcela jisté, že i přes tyto kroky ale bude ústavní péče vždy potřebná. Dosažitelným cílem však je radikální snížení počtu dětí v ústavech, které by nadále fungovaly jako poskytovatelé malokapacitní specializované péče.
Těšíme se, že se v cestě za nejlepším zájmem každého dítěte budeme s nynějšími pracovníky ústavů více potkávat v rodinách malých specializovaných centrech a méně v ústavech!
PODPORUJTE S NÁMI RODINNOU PÉČI. DĚKUJEME.
Sledujte s námi další Fakta a mýty!
Mýtus č. 1: Dětem v ústavech vlastně nic nechybí
Mýtus č. 2: Pěstounství je totéž co rodičovství
Mýtus č. 3: Pěstouni nejsou odborníci, o děti se postarat nezvládnou
Mýtus č. 4: Dítě se bude stěhovat z rodiny do rodiny
Mýtus č. 5: Lepší je žádná vazba, než když ji dítě musí překlopit
Mýtus č. 7: Přechodné pěstounství nesmí být zaměstnáním
Za spolupráci při vyvracování mýtů děkujeme Asociaci Dítě a Rodina.